Banalna sprawa, że dobrzy juniorzy dają komfort i potrafią uratować dupę, ale przy okazji wczorajszych spotkań i generalnie pokazu siły Leszna oraz Wrocławia, warto przyjrzeć się najbliższej przyszłości. Przed tym sezonem można się było wzmocnić na tych pozycjach i nadal być w dupie, ale teraz – bez Smyka i Drabika – pewnie nie będzie aż tak strasznie.

*ostatni sezon w gronie juniorów, reszta z liczbą; ukośnik przy wyrównanej rywalizacji, a nawias przy rezerwowych; stan aktualny, bez potencjalnych transferów.

Leszno: Kubera*, Pludra 4 (Szlauderbach)
Wrocław: Liszka, Panicz 6 (Wojdyło*)

Falubaz: Krakowiak*, Tonder* / Pawliczak*
Częstochowa: Miśkowiak 3, Świdnicki 3 / Kowalski 4

Grudziądz: Turowski*, Lotarski 3 / Zieliński 4
Lublin: Lampart 3, Trofimow*

Gorzów: Karczmarz*, Bartkowiak 5 (Szczotka 3)

Wśród potencjalnych beniaminków też nie jest specjalnie kolorowo.

Rybnik: Giera 3, Tudzież 2
Ostrów: Nowacki 2, Szostak 5

Gniezno: Stalkowski*, ?
Tarnów: Cierniak 4, Rempała 4 / Konieczny 3

Wzmocnieniem na pewno byłby Żupiński 4, który ma talent, ale ten sezon nie jest dla niego jakiś rewelacyjny – podobnie można powiedzieć o Cierniaku, ale o te nazwiska zdecydowanie warto będzie się bić. Chociaż Cierniakowi pewnie najbliżej będzie Sparty. W dosłownym znaczeniu tego słowa Żupińskiego można przypisać do GKM, co w tym wieku może być argumentem. Ponadto jest to chyba jedyna pewna droga, aby Grudziądzanie stali się mocniejsi i mogli wreszcie powalczyć o medale. Do podobnych wniosków mogą dojść też w Zielonej Górze i pozyskać jednego z tej dwójki, ale w ich wypadku pewnie będzie trzeba użyć mocniejszego argumentu finansowego. ( ͡~ ͜ʖ ͡°) Gdzieś tam niżej są jeszcze bracia Curzytek, kuszeni przez Lublin, o jazdę nie będzie łatwo, chociaż zawsze można wypożyczyć ligę niżej, ale to ewentualnie melodia dalszej przyszłości. A dobrą ofertę mógłby mieć też dla nich już pierwszoligowy Toruń, gdzie niby przed tym sezonem wzięli młodych Kołodzieja tj. Pióro i Kiełbasę, ale to raczej nie jest to.

Najmocniejszą formacją powinien mieć Lublin, zwłaszcza że klub jest poukładany, czego nie można powiedzieć o Gorzowie, chociaż personalnie też wygląda dobrze, ale jeszcze na domiar złego ten nieszczęsny tor, gdzie nawet seniorzy mają problem wyprzedzać. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Fajnie wyglądają młode lwiątka i ze sporym zaciekawieniem śledzić będę ich progres. Złoto dla Medalików w 2021? Przy rozsądnych ruchach seniorskich, Włókniarz może zbudować bardzo perspektywiczną kadrę, więc kolejny argument za Drabikiem, który da im komfort elastycznego wyboru reszty, punkty i marketingowy szał, oraz ciut osłabi rywala. Straszny jest tu kontrast względem formacji Falubazu, gdzie może mają jeszcze jakieś zaplecze i chłopaki nie kaleczą, ale bez większego doświadczenia ciężko dać im poważniejszą szansę – trochę błędne koło. Na Kuberę z Leszna pewnie spadnie miano najlepszego młodzieżowca ligi, a przy mocnej seniorce, to pewnie postawią na perspektywicznego Pludrę, co powinno zaowocować może już w play-off? W Sparcie trochę błysnął Liszka, a Panicz uchodzi za ogromny talent, więc teoretycznie mogliby przy tym pozostać, ale myślę, że na fali sukcesów, to jednak pójdą po pełną pulę, aby ugruntować swoją pozycję w finałach DMP.

Na utalentowanego wygląda też Szostak z Ostrowa, chociaż trochę pechowo urodził się dość późno i na debiut musi poczekać. Rybniczanie nie wyglądają tragicznie, ale jak na swój wiek, to też za mało doświadczenia. Stalkowskiemu brakuje stabilizacji i popełnia trochę za dużo błędów, ale potrafi pojechać aktywnie i efektywnie, a na pewno dostałby topowy sprzęt. No ale na gwałt byłby potrzebny drugi junior z zewnątrz, może udałoby się przekonać właśnie takiego Żupińskiego. Najłatwiej miałby tutaj Tarnów, ale im najtrudniej byłoby spełnić wymagania licencyjne, o ile w ogóle byłoby to możliwe. Chociaż i tak dla Rempały ten sezon jest jak jakiś koszmar.

A jak wy uważacie? Kogoś istotnego pominąłem? Jakieś ciekawe nazwiska na punkty w Ekstralidze w perspektywie 3-4 sezonów?

#zuzel