Moja osiemnastka z żużlem/speedwayem 9/18
Sezon 2009

Rok 2009 przyniósł powrót drużyny z Lublina na żużlową mapę Polski. Zespół występował pod nazwą KMŻ Redstar Lublin. Działacze zakontraltowali ciekawy skład, który miał walczyć o awans na zaplecze. Trzon drużyny stanowiło 3 Polaków – Karol Baran, Tomasz Rempała oraz Jacek Rempała. W trakcie sezonu jeszcze zakontraktowano Tomasza Piszcza. Obcokrajowcami, którzy mieli być odpowiedzialni za zdobywanie punktów zostali między innymi Lubos Tomicek, Andreas Messing, Hynek Stichauer, Kirił Filinow (oj ten to był zabijaka), David Howe oraz Richard Hall. Pozycję juniorską stanowił Rafał Klimek uzupełniany Jonasem Messingiem, Maciejem Michalukiem czy Simonem Lambertem (on nie jest powiązany z Robertem Lambertem). Trenerem został Rafał Wilk.

Sezon rozpoczął się od falstartu. W domowym spotkaniu z Łodzią, Orzeł pokonał Lublinian 38:52. Trzeba jednak zaznaczyć, że Lublin jechał bez Karola Barana który doznał kontuzji podczas treningu. Dalej bywało różnie. Co wygrali u siebie to przegrali na wyjezdzie. Udało się wygrać tylko jedno spotkanie wyjazdowe w Pile. Brakowało też szczęścia w spotkaniach domowych gdzie Kolejarz Opole w jednym wyścigu odrobił 7 punktów przez wykorzystanie jokera pozbawiając Lublin szans na punkt bobusowy.
Sezon zasadniczy Lublinianie ostateczenie zakończyli na 3 pozycji i w ćwierćfinale jako rywala mieli KSM Krosno, który pokonali a bohaterem dwumeczu został Karol Baran.
Półfinał przyniósł pojedynek z Speedway Miszkolc z Węgier. Tyn razem to Lublin był tym przegranym. Gdzieniegdzie pojawiały się informacje o zaległościach wobec zawodników, głównie zagranicznych którzy odmawiali przyjazdów na spotkania. Sezon Lublinianie zakończyli na 4 pozycji, bowiem w pojedynku o 3 miejsce przegrali ze szczęśliwym przegranym z ćwierćfinałów z Krosna.
A jeśli chodzi o finał rozgrywek – faworyzowany Orzeł Łódź rywalizował z Speedway Miszkolc. Pierwsze spotkanie wygrali Węgrzy. W meczu rewanżowym Łodzianie mieli nadzieję, że uda się pokonać drużynę naszych Bratanków. Jednak na przeszkodzie stanął niejaki Siemen Własow, który zdobył łącznie 22 punkty co stanowiło połowę dorobku zespołu z Węgier i to Miszkolc cieszył się z awansu na zaplecze. Łódź musiała po raz kolejny obejść się smakiem.
Jeśli chodzi o krajowe i światowe podwórko
Drużynowe Mistrzostwo Polski dla Falubazu Zielona Góra, który w finałowym spotkaniu pokonał Unibax Toruń. Ekstraligę opuścił Lotos Gdańsk.
Indywidualnym Mistrzem Polski został Tomasz Gollob
Drużynowe Mistrzostwo Świata po dramatycznym ulewnym, przekładanym i wielogodzinnym finale w Lesznie dla Polski. Do historii przejdzie ostatni bieg w którym Tomasz Gollob pojechał na motocyklu Krzysztofa Kasprzaka
Indywidualnym Mistrzem Świata został Jason Crump. Drugie miejsce dla Tomasza Golloba z dwoma wygranymi turniejami. Jednak wszystkie wygrał poza Polską – GP Skandynawii oraz GP Włoch.
Indywidualnym Mistrzem Świata Juniorów został Darcy Ward.
Drużynowe Mistrzostwo Świata Juniorów po raz 4 z rzędu dla Polski.
Indywidualnym Mistrzem Europy został Renat Gafurov
Taki to był rok 2009 w żużlu
#zuzel